Kara umowna zmobilizuje do lojalności byłego pracownika
Zapis o karze umownej w zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu zatrudnienia znacznie ułatwia dochodzenie zapłaty odszkodowania za jego złamanie. Pracodawca nie musi bowiem dowodzić poniesienia szkody ani jej rozmiaru.
Umowy o zakazie konkurencji zawiera się po to, aby ochronić interesy pracodawcy przed możliwymi naruszeniami przez zatrudnionych u niego etatowców lub byłych pracowników.
Ważna wina
Pracodawca, który na skutek naruszenia przez pracownika umowy o zakazie konkurencji zawartej na czas trwania zatrudnienia poniósł szkodę majątkową, może dochodzić jej naprawienia na zasadach określonych w przepisach kodeksu pracy o odpowiedzialności materialnej pracowników (art. 114–123). Wskazuje na to wprost art. 101 [1] § 2 k.p. Jeśli więc wbrew zakazowi konkurencji zatrudniony np. rozpocznie pracę na rzecz rywala przedsiębiorstwa i pracodawca poniesie z tego powodu szkodę, może domagać się od niego odszkodowania na zasadach określonych w tych regulacjach.
Przesłankami odpowiedzialności pracownika są tu:
- naruszenie obowiązku wynikającego z umowy o zakazie konkurencji,
- powstała szkoda,
- wina pracownika oraz
- związek przyczynowy między naruszeniem obowiązku a szkodą powstałą w mieniu pracodawcy.
Zakres odpowiedzialności materialnej pracownika zależy od rodzaju jego winy. Szkodę może on bowiem wyrządzić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta